Karol Jerzy Mórawski: "Syrena. Samochód PRL"
Seria: "W krainie PRL"
Wydawnictwo Trio 2005
www.wydawnictwotrio.pl
Karol Jerzy Mórawski jest historykiem, absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniu dziejów motoryzacji, w szczególności zaś - samochodu popularnego i upowszechniania się motoryzacji w społeczeństwach w XX wieku. Współpracuje również ze specjalistyczną prasą motoryzacyjną, w której publikuje szkice historyczne.
Jego praca magisterska Syrena. Samochód PRL, stanowiąca podstawę opublikowanej przez Wydawnictwo Trio książki, otrzymała w 2004 roku nagrodę II stopnia im Jana Józefa Lipskiego, przyznawaną przez Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita".
FRAGMENTY RECENZJI:
"Polska gospodarka po II wojnie światowej nie była przygotowana na rozpoczęcie produkcji ogólnie dostępnego samochodu osobowego. Nastawienie ówczesnych władz również nie sprzyjało powstaniu pojazdu, który, nie będąc "Środkiem produkcji", byłby wyznacznikiem luksusu czy chociażby ponadprzeciętnej sytuacji materialnej właściciela. Nic więc dziwnego, że główne wysiłki polskich twórców motoryzacji skierowane zostały na konstrukcję samochodów ciężarowych, a jedyny samochód osobowy produkowany w Polsce - FSO Warszawa - był konstrukcją licencyjną. W tej sytuacji stosunkowo prosty i niedrogi samochód - Syrena - miał być produkowany tymczasowo. Jednakże, jak wiele rzeczy w Polsce Ludowej, prowizoryczna konstrukcja, z którą władze nie wiązały żadnych planów na przyszłość, przetrwała wiele lat. Samochód FSO Syrena stał się pewnego rodzaju symbolem PRL-u, początkowo wyznacznikiem postępu i dobrej sytuacji materialnej właściciela, a później - biedy i zacofania."
prof. Feliks Rawski
dr inż. Piotr Fudałowicz
" Karol Mórawski z wielką pasją i zaangażowaniem, ale i obiektywizmem starał się podjęty przez siebie problem naukowy rozwikłać i doprowadzić do końca. Do szczególnie interesujących fragmentów książki należą te poświęcone powstaniu samochodu Syrena, autor bowiem w sposób bardzo szczegółowy odtworzył ten proces. Pokazał wysiłek konstruktorów, którzy z samozaparciem przełamywali ówczesne bariery organizacyjne i finansowe istniejące w Polsce, aby dzieło to zrealizować. Nie mniej ciekawe są również te fragmenty pracy, w których autor przedstawił uwarunkowania polityczne i organizacyjne powodujące, że ten polski pomysł konstrukcyjny nie był udoskonalany, co spowodowało zatrzymanie rozwoju technicznego Syreny, a w konsekwencji - wyparcie jej z rynku przez inne lepsze samochody."
prof. Romuald Turkowski