20-22 września 2024 - Centrum Poznania, teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, pięć hal wystawowych, 90 wystawców, 1000 samochodów, motocykli, traktorów i innych motoryzacyjnych perełek z różnych epok, od pierwszych modeli, przez najbardziej znane klasyki, aż po youngtimery, oraz ok. 26000 zwiedzających.
I to była rzeczywistość w jakiej na kolejnym Retro Motor Show - największych w Polsce targach pojazdów zabytkowych - ze swoim stoiskiem zaistniał Klub Miłośników Syren i Warszaw z Nekli.
Światli Prezesi naszego Klubu i tym razem postanowili by stoisko nawiązywało do czasów słusznie minionych i porażało u zwiedzających zmysły smaku, węchu, słuchu, wzroku oraz uruchamiało szare komórki odpowiedzialne za wspomnienia z PRL-u.
By zrealizować tą ambitną wizję, już dwa dni przed rozpoczęciem imprezy, wielkim nakładem sił i środków przystąpiliśmy do budowy naszego stoiska. A że wysiłek był wielki niech świadczy fakt, że jeden z budowniczych
"zasłabł" w drodze do domu... Jednak po wizycie w SOR mógł dalej uczestniczyć w ograniczonym zakresie w prezentacji naszych dokonań.
Pot i krew twórców stoiska KMSiW zaowocowały tym, że zwiedzający przychodzący do hali 3A znajdowali się nagle w klimacie lat swojej młodości lub opowiadań rodziców, dziadków czy też mogli skojarzyć elementy wystroju stoiska
z kultowymi polskimi filmami.
Goście stoiska mogli wejść do Baru Mlecznego, prócz tych klientów, których zdjęcia wisiały przy wejściu. Na przykrytych gustownymi obrusami stolikach stały klasyczne społemowskie zastawy. Jeden stolik wyposażony był w połączone łańcuchami sztućce celem konsumpcji w sposób bardziej zorganizowany. W ladach chłodniczych oczekiwały na konsumentów przysmaki z tamtych lat: galarty (zimne nóżki), jaja w majonezie, biały ser, surówki, kotlety schabowe. Na ladach dumnie prężyły się weka (słoiki z gumową uszczelką zamykane sprężystą blaszką) z ogórkami, fasolką, mięsem i oryginalne butelki z mlekiem. Na widok takich specjałów wielu zwiedzających poczuło głód, który mogli zaspokoić serwowanymi przez odpowiednio ubrany personel, pajdami chleba ze smalcem i ogórkiem. Furorę wśród konsumentów zrobiły pyry z gzikiem, a obżarstwo gości Baru Mlecznego momentami przerastało możliwości kuchni i dostawców produktów. Dla koneserów minionych smaków serwowany był blok i gemylki. Popkorn był tylko dodatkiem do wcześniej skonsumowanych przysmaków. Na wielką popularność Baru Mlecznego miała niewątpliwy wpływ wysoka jakość serwowanych dań jak również profesjonalna i miła obsługa.
Objedzeni i ociężali goście baru mogli udać się na znajdujący się w pobliżu postój TAXI gdzie stało 6 Warszaw, Fiat 125p i Golf I. Jednak jako pierwszy na taksówkę oczekiwał pan z treblinką. Oczekiwał gdyż akurat podjechała Warszawa Milicji Obywatelskiej i dzielni funkcjonariusze dokonywali kontroli legalizacji taksometrów.
Nieopodal baru na znajdującym się tam ryneczku zaparkowały Syreny, od Syreny 102 do 105L, 105B BOSTO, R-20,
CABRIO i czerwone MG. Właściciele tych pojazdów oferowali do sprzedaży warzywa, pyry, odzież roboczą, akcesoria BHP, miotły i szczotki,dorodnego wieprzka oraz przedmioty których wyzbywało się Ludowe Wojsko Polskie poprzez Wojskową Centralę Handlową. Właściciel Syreny 105 oferował do sprzedaży dwucylindrowy silnik do Syreny, którego sprawność prezentował przez jego uruchamianie. Ilość benzynowo-miksolowego dymu i huk towarzyszący tym próbom
sprowadzał na rynek tłumy ciekawskich i zdegustowaną przedstawicielkę organizatora imprezy.
Ilość gości odwiedzających nasze stoisko i ich pozytywne oceny były dla nas nagrodą za wysiłek włożony w jego przygotowanie.
Jakby tego było mało, kapituła konkursowa Retro Motor Show przyznała Klubowi Miłośników Syren i Warszaw jako
jedynemu spośród 90 wystawców nagrodę w kategorii Najlepsze Stoisko na Retro Motor Show 2024.
Tym bardziej należy pogratulować i podziękować tym którzy przyczynili się do tego sukcesu.
Sławomir Jarząb
KMSiW
Drodzy Koledzy i Partnerzy,
Z całego serca pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i sukcesu tegorocznych Targów Retro Motor Show w Poznaniu. Wasze zaangażowanie, wsparcie i ciężka praca sprawiły, że to wydarzenie nabrało wyjątkowego charakteru i przyniosło niezapomniane wrażenia zarówno wystawcom, jak i odwiedzającym.
Szczególne podziękowania się należą:
- Panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Nekla dr Karlowi Balickiemu
- Pani Dyrektor Nekielskiego Ośrodka Nekielski Ośrodek Kultury Aleksandrze Kujawie
- Agraf - Reklama Nadruki Odzież – Rafał Sadowski za projekt ścianki
- Firmie Promesse Nekla Panu Przemysławowi Frąszczakowi za wykonanie zabudowy stoiska
- Restauracja MŁYN Huta
- Firmie Wiech-pol Wiesław Duszyński
- GS Sklep Żelazno-Narzędziowy Milena Gąsiorek
- Zakład Wielobranżowy Bud Trans Kubiak Michał
- Pracownikom Nekielski Ośrodek Kultury
- Bet-Mur-Kam s.c. Kaczmarscy A.D.
- Koło Gospodyń Targowa Górka
- Bartosz Dembiński dyrektor Retro Motor Show
- Ewa Wrzeszcz Manager Retro Motor Show
I oczywiście Wielkie Podziękowania należą się naszym Klubowiczom, którzy nie zawiedli i jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Chciałbym podziękować wiceprezesom Grzegorzowi, Romanowi, Marcinowi i klubowiczom Dorotce, Mari, Renacie, Joli, Agnieszce, Milenie, Liliannie, Zosi, Krzysiowi, Wiktorowi, Antkowi, Jurkowi, Wojtkowi, Robertowi, Darkowi, Beniowi, Sławkowi, Wiesiowi, Tomkowi G., Markowi, Grzegorzowi P., Andrzejowi B., Adamowi O., Karolowi W. Krystianowi.
Każdy z Was miał ogromny wpływ na przebieg targów — od pomocy logistycznej, poprzez organizację stref wystawowych, aż po promocję wydarzenia. Bez Waszej determinacji i wkładu, realizacja tak wielkiego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa.
Dziękuję za waszą pasję, profesjonalizm i poświęcony czas. Wspólna praca nad targami Retro Motor Show była dla mnie wielką przyjemnością, a efekty naszej współpracy są dowodem na to, jak wiele można osiągnąć, działając razem.
Z wyrazami wdzięczności,
Rafał Dębicki
Prezes Zarządu KMSiW